Forum Brytyjskie Seriale Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Opis serialu

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Brytyjskie Seriale Strona Główna -> Robin z Sherwood / Robin of Sherwood (1984 - 86)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arnoldo
VIP
VIP



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 3city

PostWysłany: Pią 12:29, 26 Lis 2010    Temat postu: Opis serialu

Robin z Sherwood (ang. Robin of Sherwood) – brytyjski serial kostiumowy z elementami fantasy. W całości składa się z trzech serii. Kręcony w latach 1983-1986. W Polsce znany po prostu jako "Robin Hood".
W roli tytułowej, w pierwszych dwóch sezonach występował Michael Praed. W trzecim zastąpił go natomiast Jason Connery. Ciekawostka, syn znanego aktora Seana Connery'ego. Producentem serialu był Paul Knight, a głównym scenarzystą Richard Carpenter. W tworzeniu scenariusza współpracowali z nim: Anthony Horowitz, Andrew McCulloch i John Flanagan. Reżyserem pierwszego sezonu był Ian Sharp, drugiego – Robert Milton Young, a trzeciego – Ben Bolt, James Allen, Gerry Mill, Sid Robertson i Alex Kirby. Sezon trzeci, co niecodzienne w przypadku brytyjskich seriali składał się aż z 13 odcinków.
Serial nawiązuje do legendy o Robin Hoodzie; akcja filmu rozgrywa się na tle Anglii przełomu XII i XIII wieku, za panowania króla Ryszarda Lwie Serce i jego brata Jana bez Ziemi.

Ciekawostki.
Początkowe zamierzenie to nakręcenie sześcioodcinkowego miniserialu. W chwili rozpoczęcia zdjęć scenariusz obejmował zaledwie trzy pierwsze odcinki. Dalsze powstawały na bieżąco, inspirowane wydarzeniami na planie. Sama konwencja filmu była w tamtych czasach czymś zupełnie nowym, odpowiadającym widowni lat 80. Chodzi tutaj głównie atmosferę przedstawionego świata. A miał on być pełen magii, mroczniejszy i bardziej tajemniczy niż w dotychczasowych filmach poświęconych Robin Hoodowi. W serialu widać fascynację Carpentera przedchrześcijańską mitologią związaną z lasem, kultem drzew i obfitości. Symbolizuje to wszystko postać półboga Herna Myśliwego, pana lasu.
Sama postać Herna rzeczywiście istniała w angielskich legendach. Ostateczny kształt zyskała ona w XVI wieku. Jednak serialowy Hern ma znacznie więcej wspólnego z celtyckim bogiem płodności i urodzaju Cernunnosem, przedstawianym jako człowiek z rogami jelenia.
Serialowy Hern to mentor Robin Hooda. Niektórzy upatrują w tym kolejnego nawiązania do legendy arturiańskiej i postaci Merlina jako mentora króla Artura.

Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy przeszli tygodniowy obóz szkoleniowy, podczas którego pod okiem kaskaderów uczyli się jeździć konno i władać bronią. Późniejsze filmowe starcia dopasowane były do umiejętności aktorów, dzięki czemu każda serialowa postać walczy w swoim własnym stylu. W trakcie tego szkolenia między aktorami nawiązały się przyjaźnie, które przetrwały jeszcze wiele lat po nakręceniu serialu. Obecnie spotykają się oni m.in. na corocznym konwencie Srebrna Strzała, gdzie jedną z atrakcji jest konkurs łuczniczy.
Dużo uwagi realizatorzy serialu poświęcili wyszukaniu odpowiednich statystów; rekrutowali ich spośród członków lokalnych stowarzyszeń teatralnych. Każdy ze statystów otrzymywał do odegrania także prostą indywidualną rolę. Podobno wszystkie związane ze statystami postacie miały własne biografie wraz z nadanymi profesjami. Można to zauważyć, jak sylwetki trzecioplanowe często pochłonięte są rozmową, zajmują się własnymi sprawami, co daje ogólne wrażenie przeniesienia w czasy średniowiecza. Role statystów odgrywały także dzieci aktorów i członków ekipy filmowej. W niektórych odcinkach były to nawet kluczowe role drugoplanowe, jak np. w odcinku The Greatest Enemy, gdzie tego rodzaju postacią jest syn serialowego Edwarda z Whickam.
Wielu serialowych aktorów miało doświadczenie w teatrze. Część z nich także telewizyjne oraz filmowe. Jako pierwszy wybrany został odtwórca roli tytułowej Michael Praed. Został od dostrzeżony przez realizatorów serialu w sztuce teatralnej he Pirates of Pejzance.
Następna ciekawostka to rola Lady Marion. Judi Trott uzyskała tę rolę przez zupełny przypadek; jej zdjęcie leżało na biurku, gdy realizatorzy serialu omawiali kwestię doboru aktorów. Po latach uznali, że był to jeden z najlepszych debiutów.
Jeszcze ciekawsza moim zdaniem była historia obsadzenia roli Willa Szkarłatnego. Spójrzmy na gościa. Z kim wam się kojarzy Ray Winstone? Smile Tak, tak, z typowym Angolem przesiadującym w pubie. Tam też dowiedział się o castingu od znajomego. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej wyrazistych postaci w serialu. Po latach Ray został uznany przez twórców serialu za jednego z najlepszych aktorów występujących w tym filmie.
Brat Tuck. Tę rolę powierzono Philowi Rose. Doskonale się do niej nadaje. Nic dziwnego, tym bardziej, że miał z nią do czynienia wcześniej w teatrze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Brytyjskie Seriale Strona Główna -> Robin z Sherwood / Robin of Sherwood (1984 - 86) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin